Auvalon jewelleryAuvalon jewelleryAuvalon jewellery

Výroba šperkov

Pri zhotovovaní šperkov, poprípade umeleckých predmetov som schopný uspokojiť i najnáročnejšieho zákazníka. Vykonávam trojakú prácu: dobrú, lacnú a rýchlu. Môžete si vybrať ktorékoľvek dva druhy, ale prosím, aby ste zohľadnili nasledovné skutočnosti:

 • Dobrá a rýchla práca, nie je lacná
 • Dobrá a lacná práca, nie je rýchla
 • Lacná a rýchla práca, nie je dobrá

Výroba šperku sa realizuje podľa Vášho návrhu, poprípade sa na základe vašich požiadaviek daný návrh zostrojí.  Okrem zostrojenia návrhu, dokážem vyrobiť šperk i podľa dodaného obrázku (fotografie) v papierovej alebo digitálnej podobe a z materiálu ktorý si sami dodáte.

Druhy šperkov

Čo sa druhu šperku týka, žiadne medze sa nekladú. Štandardne zhotovujem prívesky, prstene, retiazky, náramky, náušnice, brošne a iné, ale i odznaky, ihlice do vlasov, diadémy a celé sety. Okrem klasických šperkov zhotovujem i šperky nenositelné, ktoré majú väčšinou umeleckú, historickú alebo inú hodnotu. Špeciálnym druhom šperkov sú poľovnícke šperky, ktoré zhotovujem z poľovníckych trofejí, ktoré si zákazník prinesie, alebo ich dodám.

Použitie materiálov

Ako primárne materiály, ktoré používam na výrobu šperkov sú drahé kovy a to konkrétne:

Zlato (Au):  

 • o rýdzosti 585/1000 (14ct), 750/1000 (18ct) ojedinele i rýdze
 • Farba zlata : biela, žltá, červená

Striebro (Ag):

 • o rýdzosti 925/1000 a 999/1000
 • Druh striebra: klasik a antioxidačné

Platina (Pt):          

 • používa sa ojedinele a vždy len po konzultácii so zákazníkom.

(Všetky vyrobené šperky z týchto zliatin nesmú byť v rozpore s puncovým zákonom SR.)

Okrem drahých kovov sa môže použiť materiál i podľa individuálnych požiadaviek zákazníka. Medzi takéto materiály môžeme zaradiť napr. mosadz, meď, hliník, cín, oceľ ale i nekovové materiály ako plast, sklo, keramiku, textil, laminat a rôzne iné materiály. Špecifickými materiálmi sú prírodné materiály ako napríklad drevo, rohovina, parohovina, zuby, koža, perleť a rôzne nerasty.

Kamene, ktoré sa používajú na vsádzanie do šperkov používam dva druhy a to prírodné alebo syntetické, ktoré sa ďalej rozdeľujú (podľa velkosti, farby, kvality a pod.)

Brúsenie kameňov

Túto techniku používam len v prípade, ak nie je daný kameň k dispozícii. Resp. Ak ide o tvar a velkosť, ktorá sa nedá nikde zohnať. Tu postupujeme nasledovne:

 1. kameň sa zháňa po špeciálnych burzách minerálov v SR i mimo nej
 2. môže sa dať kameň vybrúsiť špecializovaným firmám v zahraničí
 3. zoženie sa surovina a požadovaný tvar vybrúsim ja (ak je to možné). Tu je dôležité poznamenať, že nie som brusič. Kamene ktoré som brúsil, boli skôr netradičného tvaru, ako kamene komerčne používané.
Auvalon jewellery